Az első látogatás a fogorvosnál: mikor vigyük el a gyermeket?

Mikor vigyük el a gyermeket gyermekfogászatra?

Erős fény, furcsa fertőtlenítő szag, kesztyűs és maszkos bácsik és nénik: a fogorvosi látogatás a kicsik számára is ijesztő lehet. Főként akkor, ha ehhez az élményhez még egy kellemetlen kezelés is társul – épp ezért annyira fontos, hogy mindezt megelőzd azzal, hogy a gyermekedet már időben és utána rendszeresen elviszed a fogorvoshoz. Cikkünkben körbejárjuk, hogy hány éves kortól érdemes a gyerekeket fogorvoshoz vinni, illetve miért is annyira fontos ez. Arról is szó lesz, hogyan válassz gyermekfogászt.

Az első fogorvosi látogatás ideje 1,5-2 éves korban legyen
Little baby girl at dentist chair. Children dental.

Mikor jön el az ideje az első fogászati látogatásnak?

A legtöbb szülő örömmel üdvözli az első fogacskák megjelenését. Aztán – a fogzás közben átélt kellemetlenségeknek köszönhetően –  óriási megkönnyebbülést jelent, amikor az összes kibújik. Ugyanakkor sokan nem is gondolnak arra, hogy a gyermeket időben elvigyék gyermekfogászatra, hiszen még “csak tejfogakról” van szó. Nagyon fontos tudni azonban, hogy az egészséges tejfogak előfeltételei az egészséges maradó fogaknak, illetve a fejlődő állkapocs vizsgálata is lényeges – ezért már idejekorán el kell kezdeni a fogorvos látogatását. Na de pontosan mikor? 

Az első fogászati vizsgálat optimális időpontja nagyjából 1,5-2 éves korban van

A legszerencsésebb, ha a kicsit már 1,5-2 éves korban elviszed a fogászati vizsgálatra, de legkésőbb akkor, amikor már mind a 20 tejfogacska kibújt. Bár az időpont elsőre korainak tűnhet, mégis számos előnye van a korai vizsgálatnak:

  • A gyermek már egészen kis korában megtanulja, hogy ez a vizsgálat az élet része
  • Hozzászokhat a rendelőhöz, kezeléshez, környezethez, mindezt játékos módon és traumák nélkül;
  • Fény derül az esetleges fogászati problémákra, és megelőző kezelést kaphat még a komolyabb tünetek kialakulása előtt – az úgynevezett barázda zárással például megelőzhető a szuvasodás;
  • Szülőként rengeteg hasznos szájhigiénés tanácsot kaphatsz, megbeszélhetitek, hogy milyen fogkefét, fogkrémet és fogmosási technikát érdemes használni, amivel te magad is segíthetsz gyermeked fogainak egészségének fenntartásában.

Az első vizsgálat után pedig fontos a rendszeresség: legalább évente, de inkább fél évente érdemes ellátogatni a gyermekfogászati rendelőbe. 

Mikor kell a gyermeket feltétlenül fogorvoshoz vinni?

Életkortól függetlenül vannak olyan helyzetek, amikor a fogorvosi látogatás nem csak javasolt, de kötelező. Lássuk, milyen tünetek esetén kell a picit fogorvoshoz vinned: 

  • Balesetek esetén: ha a gyermek például elesik, megsérül a szája, vagy láthatóan sérülés érte a fogát;
  • Ha a pici számára láthatóan kellemetlenséget jelent az evés, vagy fogfájásra panaszkodik;
  • Ha a fogakon bármilyen rendellenességet látsz: kopás jelét, elszíneződést vagy fekete foltokat,
  • Ha problémák jelentkeznek a maradó fogak megjelenésekor, például a tejfogak és maradó fogak egymásra torlódnak, vagy a maradó fogak nem rendezkednek sorban, esetleg nem bújnak ki. 
A megfelelő gyermekfogászat kiválasztása nagyon fontos

Ne becsüld alá a tejfogak szerepét!

Ha még esetleg nem győztünk meg arról, hogy a gyerekek számára is nagyon fontos a rendszeres fogászati látogatás, akkor érdemes megtudnod még néhány információt a tejfogakról. Nagyon helytelen ugyanis az az elképzelés, hogy a tejfogak nem fontosak, hiszen úgyis kiesnek. 

A szuvas tejfogak nem csak óriási fájdalmat képesek okozni a gyerekeknek – akik ezáltal traumatizálódnak – de felülfertőzhetik a maradó fogak csíráját is, így ezek sem lesznek egészségesek. Még ma is él az a tévhit, hogy a tejfogaknak nincs gyökere – hiszen a kiesésüknél az már felszívódott. A tejfogaknak igenis van gyökere, és egy komolyabb szuvasodás az állkapocsba is továbbterjedhet, ahol gennyesedés is kialakulhat. Így talán már nem is kérdés, hogy elviszed-e a picit a fogorvoshoz időben, ugye?

Hogyan válassz gyermekfogászatot?

Az első élmények meghatározóak a gyermek életében – és ez nincs másképp a fogászattal sem. Érdemes olyan rendelőt választani, ahol figyelmet fordítanak a kicsik számára kellemes környezet kialakítására – a játszósarok, színes berendezés segítenek elterelni a gyermek figyelmét.

Bizonyos gyermekfogászat – például cikkünk szakmai támogatója, a Móricz Dental – lehetővé teszik az előzetes ismerkedést. A kicsi megismerkedhet a fogorvossal, aki az ő nyelvén beszél a fogakról fogápolásról, fogorvosi vizsgálatokról. Ez neked is megnyugtató érzés lesz szülőként, hiszen ha látod, hogy a fogorvos jól kijön a kicsivel, türelmes, empatikus és megfelelő a tudása, akkor te is kevésbé leszel feszült a rendelő látogatása előtt. 

Végül, de nem utolsósorban, mindenképp tájékozódj arról, hogy az adott rendelő rendelkezik-e a legmodernebb technológiával, kezelési lehetőségekkel. 

Összefoglalva a fentieket, már 1,5-2 éves kortól érdemes elvinni a gyermekeket a fogászatra, a fent leírt esetekben pedig azonnali fogorvosi látogatás javasolt. Így elkerülhetitek a komolyabb problémák kialakulását, és egy pozitív kép születik meg a gyermekben, ami később nagy előnyére válik majd. 

Jó egészséget kívánunk!

Képek forrása: Freepik

[Támogatott tartalom]