A koszmó kezelése és megelőzése

A koszmó kezelése és megelőzése

[toc]

A koszmóval előbb vagy utóbb szinte minden anyuka találkozik. A fehéres-sárgás, kicsit zsíros pikkelyes elváltozás gyakran nagy ijedtséget okoz. Szerencsére a koszmó nem veszélyes, és egy kis odafigyeléssel megelőzhető és kezelhető.

Mi az a koszmó?

A koszmó vagy latin nevén Seborrhea Capitis, a seborrheás bőrbetegség egy gyakori, és enyhe formája. Általában a gyermek 1. életévében alakul ki, de előfordulhat még óvodás korban, sőt, ritkán pubertáskorban is. A jellegzetes tüneteket az elhalt hámsejtek és a bőrmirigyek által termelt faggyú egymásra rakódása és egymásra torlódása okozza, így lemezes rétegeket alkotva.

Mik a koszmó tünetei?

A koszmó első tünetei szinte észrevehetetlenek, csak alapos vizsgálattal és erős fényben látszanak. Éppen ezért, mire az anyuka észreveszi, addigra általában nagyobb területre terjed ki az elváltozás.

A koszmó tünetei:

  • Hámló, sárgás-fehéres vagy súlyosabb esetben barnás, pikkelyes, tapadós, zsíros területek
  • Leggyakrabban a hajas fejbőrön, a kutacsnál a fejtetőn jelenik meg, de előfordul a szemöldöknél, a fülecskéknél
  • Elterjedése lehet szórványos, de súlyosabb esetben nagy, összefüggő területeket is érinthet
  • Nem viszket és nem fájdalmas (ha nincs felülfertőződés)
A koszmó sárgás-fehéres hámló bőreváltozás

A koszmó okai

A koszmó hátterében a fokozott és szabálytalan faggyútermelés áll. A fokozott zsírosodásnak köszönhetően a bőr kémhatása lúgosabb irányba tolódik el, és a bőr felszínének csökken a víztartalma. 

Ennek a hátterében a következő okok állhatnak:

  • Hajlam: azoknál a gyermekeknél, akiknek szárazabb, érzékenyebb bőrük van, hajlamosak az izzadásra, az atópiára vagy az allergiára, ekcémára gyakrabban alakul ki a koszmó
  • A fejbőr rossz vérkeringése
  • Hideg időjárás és olyan sapka viselése, amely nem engedi a fejbőrt szellőzni
  • Vitaminhiány is állhat a háttérben: (cink és B-vitamin hiánya)
  • Nagyobb gyermekeknél a túlzott tej- és húsfogyasztás
  • Serdülőknél a hormonváltozás

Nevével ellentétben, a koszmónak nincs köze a koszhoz, tehát jelenléte nem jelenti az épolatlanságot, rossz személyes higiéniát!

A koszmó kezelése

A koszmó kezelése hosszú ideig is eltarthat, azonban a következő lépések betartásával sikeresen kezelhető a betegség. A kezelést nem szabad elhanyagolni, mert gombás vagy bakteriális felülfertőződés is történhet.

Mielőtt belevágnánk, a következő dolgokra lesz szükséged:

  • Hidegen sajtolt növényi olaj (oliva-,búzacsíra-,körömvirágolaj) vagy vazelin, paraffinolaj – súlyosabb esetben vásárolhatsz kifejezetten a koszmó kezelésére alkalmas olajat a gyógyszertárban
  • Cérnasapka vagy vékonyka kendő
  • Puha vagy erősebb sörtéjű kefe, puha törülköző esetleg gézdarab vagy vattapamacs az elhalt bőr eltávolításához
  • Szükség esetén koszmó kezelésére alkalmas sampon
  • Körömvirágkrém a bőr ápolásához
A koszmó megelőzéséhez lehet kapni speciális koszmó kefét

A koszmó kezelésének lépései

  1. Kend be az érintett területeket az olajjal! Tedd rá a cérnasapkát vagy kendőt (hogy ne kendd össze a környezetet) majd hagyd hatni 30-60 percig
  2. Az elhalt bőrréteg eltávolítását végezheted hajmosás előtt a gézlappal, vattapamaccsal, puha kefével, vagy hajmosás közben. Ilyenkor használhatpd az ujjaidat is. Arra viszont vigyázz, hogy ne dörzsöld túl erősen a bőrt, nehogy felsértsd!
  3. Hajmosás után a kipirosodott bőrt kezelheted körömvirágkrémmel, ami segíti a hámosodást.
  4. Heti 2-3 alkalommal mosd meg a baba haját! Ennél többször viszont ne végezz samponos hajmosást, mert serkenti a faggyútermelődést, és ellentétes hatást válthatsz ki vele.

Mikor fordulj orvoshoz?

A koszmó kezeléséhez normális esetben nincs szükség bőrgyógyászra. Ha azonban a tünetek hosszú ideig nem múlnak el, akkor érdemes felkeresni szakorvost, mert előfordulhat, hogy felülfertőződés történt.

A koszmó megelőzése

Mivel a kezelés sokszor hosszadalmas folyamat is lehet, ezért érdemes figyelmet szentelni a megelőzésnek.

A fejbőr véráramlásának serkentése

Öblítsd át a baba fejét napi rendszerességgel tiszta vízzel! A szokásos puha sörtéjű kefe helyett használhatsz erősebb sörtéjűt is. Létezik kifejezetten koszmó kefe, ha a babád hajlamos a koszmóra, szerezz be egy ilyet! A kefét nyugodtan használhatod a kutacs területén is!

A fejbőr szellőzése

Használj mindig természetes anyagból készült, jól szellőző sapkákat. Még hidegben sem jó megoldás, ha az anyag nem engedi szellőzni a fejbőrt és a baba beizzad.

Hajmosás

Mosd meg többször, heti 2-3 alkalommal a gyermek haját! Erősebb hajlam esetén használhatsz hetente-kéthetente koszmó elleni sampont.

Mit ne tegyél koszmó ellen?

  • Sose dörzsöld túl durván a gyermek bőrét! 
  • Nagy felületen jelentkező tünetek esetén ne akard az egész lerakódást eltávolítani egyszerre! 
  • Kerüld a szalicilsavas készítmények használatát, mert ezek ártalmasak lehetnek a babára

Mielőbbi gyógyulást kívánunk!

Ha tetszett a cikk, olvass tovább kisbaba témában!

Kedves Olvasónk! Nemrég indítottuk Facebook oldalunkat. Még kevesen vagyunk, de a te követéseddel már eggyel többen lehetünk. Ha tetszett a bejegyzés, like-old az oldalunkat és tarts velünk! Köszönjük szépen!

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException