TSH érték: mit kell tudni róla nőként?

Gyakori és súlyos tévedés, hogy csak a TSH érték alapján ítélik meg a pajzsmirigy egészséges működését. Márpedig a pajzsmirigy megfelelő működése nemcsak a mindennapi életünkre, de a teherbeesésre és az egészséges terhességre is nagy befolyással van. Mi ez a TSH és mi szükséges még a teljes képhez? Hogyan hathat mindez a babavárásra? Körbejártuk a témát. 

[toc]

Mi az a TSH?

A TSH azaz pajzsmirigyserkentő hormon az agyalapi mirigyben termelődik. Feladata, hogy szabályozza a pajzsmirigy működését, és ezáltal a pajzsmirigy által termelt hormonokat, a T4 (L-tetrajódtrionin vagyis L-tiroxin) és T3 (L-trijódtrionin) hormonokat. 

T3 és T4 hormonok

A T3 és T4 hormonok számos alapfunkcióra vannak hatással a szervezetünkben, a teljesség igénye nélkül például:

  • az alapanyagcsere-folyamatokra, 
  • az idegrendszer működésére, 
  • izmok működésére, 
  • szív érzékenységére 
  • csecsemők, gyermekeknél az egészséges növekedésre
  • Teherbeesésre és terhességre – erről később részletesebben lesz szó
TSH érték és a  pajzsmirigy működése

A TSH érték és a pajzsmirigy működése

Leegyszerűsítve a TSH érték annak függvényében változik, hogy a fenti hormonok milyen arányban vannak jelen a szervezetben. Amennyiben a T3/T4 érték alacsony, akkor a TSH érték megnő, hogy a pajzsmirigyet serkentse a fokozottabb működésre. Illetve fordítva, ha magas a T3/T4 szint, akkor kevesebb TSH termelődik. Emiatt elsőre logikusnak tűnik, hogy a TSH szintje egyértelműen mutatja, hogy a pajzsmirigy megfelelően működik-e. 

Bár a szenzitív és szuperszenzitív THS vizsgálatok (sTSH és ssTSH) az esetek jó részében jó indikátorai a pajzsmirigy rendellenességnek, rendkívül fontos az úgynevezett holisztikus megközelítés a diagnózis felállításánál.  Lássuk, mi mindent érdemes még vizsgálni a TSH érték mellett! 

T3, T4 és TSH értéktartományok valamint az anti TPO értékhatár

TSH: 0.300 – 4,200 mIU/L – de a 2,5 mIU/L-t tekintik ideálisnak
fT4: 12.0 – 22.0 pMol/L
fT3: 2.4 – 6.3 pMol/L
anti TPO értékhatár (ATPO): 0 – 35 U/mL (Figyelem! Az érték vizsgálatimódszertől függhet)

Milyen egyéb tényezőket kell figyelembe venni a TSH érték mellett? 

A TSH érték referenciatartománya

Már a referenciatartomány meghatározásánál is sok tényezőt érdemes figyelembevenni. Ezek a tényezők ugyanis befolyásolják, hogy mi számít magas TSH-nak Ilyen tényezők lehetnek

  • Életkor: a TSH szint nő az életkorral, idősek esetében a 4 és 10 közti érték is lehet normális
  • Nem
  • Évszak, napszak
  • A lakóhely jódellátottsága
  • Alkalmazott gyógyszerek: a hormonális fogamzásgátlók, de szív és gyomorproblémák elleni 
  • Kisérő betegségek
  • Terhesség (erről később bővebben is írunk) 

A TSH értéken kívüli fontos tényezők 

A TSH érték értékelésénél a legnagyobb probléma, hogy a TSH teljes mennyiségét veszik figyelembe, ez azonban nem feltétlen egyenlő az aktív pajzsmirigy működést fokozó TSH mennyiségével. Előfordulhat például, hogy a szervezet antitesteket (pl. antiTPO) termel autoimmun betegség miatt, és ez okozza a túl magas TSH szintet. A hasznosuló TSH szint ilyenkor jelentősen eltérhet a mért szinttől. 

Nézzük, mit érdemes még figyelembe venni a TSH-n kívül! 

  • T3, T4 és anti TPO szintek
  • Képalkotó vizsgálatok eredénye
  • Fizikai vizsgálat eredménye 
  • A beteg anamnézise: panaszai, szedett gyógyszerek
  • Immunológiai tesztek
TSH érték pajzsmirigy vizsgálat

A TSH érték teherbeesés előtt

A nem megfelelő pajzsmirigyműködés befolyásolja a peteérést, és az egészséges menstruációs ciklust, valamint vetéléshez is vezethet. A baba tervezésekor ezt megelőzendő érdemes elejét venni az ilyen problémáknak, és részletes vizsgálatot kérni. 

A megfelelő TSH érték teherbeesés előtt: 1mU/L körüli, de maximum 2,5 mU/L

A TSH érték terhesség alatt

A pajzsmirigy megfelelő működése azért is különösen fontos terhesség alatt, mert a magzat a 18. hétig az anya pajzsmirigy hormonjait használja. A T4 és T3 hormonok pedig rendkívül fontosak a baba agyi és idegrendszeri fejlődésében. 

Ezek a hormonok a méhlepényen keresztül jutnak el a magzathoz. A TSH értékei a terhesség különböző szakaszaiban változnak.

TSH értékhatárok terhesség alatt: 

  • 1. trimeszter: 0.1 – 2.5 mlU/l
  • 2. trimeszter: 0.2 – 3.0 mlU/l
  • 3. trimeszter: 0.3 – 3.0 mlU/l

Pajzsmirigy alulműködés terhesség alatt 

A pajzsmirigy alulműködés olyan nők esetében is előfordulhat terhesség alatt, akiknek nem volt korábban ilyen jellegű problémájuk. Akárhogyanis, ahogy a fentiekben leírtuk, nagyon fontos a megfelelő kezelés a  baba egészsége miatt. Jó hír azonban, hogy sok esetben terhesség és szoptatás után gyakran fokozatosan visszall a pajzsmirigy egészséges működése, és elhagyható a gyógyszeres terápia. 

Szeretnénk tehát felhívni a figyelmet a pajzsmirigy teljes körű kivizsgálására (nemcsak) terhesség előtt! Ha úgy látod, hogy orvosod nem elegendő tényezőt vesz figyelembe, menj utána a témának és kérd ki más véleményét is! 

Kedves Olvasónk! Nemrég indítottuk Facebook oldalunkat. Még kevesen vagyunk, de a te követéseddel már eggyel többen lehetünk. Ha tetszett a bejegyzés, like-old az oldalunkat és tarts velünk! Köszönjük szépen!

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException