Sajnos máig köztudatban van az a nézet, hogy a hátrahajló méh megnehezíti a terhességet, vagy a baba kihordását. Önmagában azonban ez nem igaz: az elképzelés mára már elavult.
A cikkből megtudhatod, mit is valójában a hátrahajló méh, mik lehetnek a kialakulásának az okai, milyen hatása van a szexre, teherbeesésre és terhességre és mik lehetnek a veszélyei. Végül pár teherbeesési tippet is megosztunk azoknak, akik szeretnek biztosra menni!
[toc]
Mi az a hátrahajló méh?
A hátrahajló méh nem betegség, hanem a méh elhelyezkedésének egy anatómiai változata, mely a nők 20-25%-át érinti. A méh egy körte alakú, üreges, izmos szerv, mely a méhnyakkal kapcsolódik a hüvelyhez.
A méh elhelyezkedése
A méhtest a nők nagy részénél a méhnyakhoz képest körülbelül 45%-kal előrehajlik, de ettől gyakran akadnak eltérések. Van, akinek jobban előredől a méhe, van, akinek szinte egyenes pozícióban helyezkedik el, illetve van, akinek hátradől.
Ez utóbbi pozíciót hívják hátrahajló méhnek, ilyenkor a méhnyak az elülső hüvelyfal felé mutat, a méh test pedig a végbél irányába hajlik.
Amennyiben a hátrahajló méh alkati sajátosság, és nem társul mellé valamilyen nőgyógyászati probléma, semmilyen negatív hatása nincs sem a terhességre, sem a teherbeesésre!
Hogyan ismerhető fel a hátrahajló méh?
A hátrahajló méh diagnózisa általában egy rutin kismedencei vizsgála, vagy ultrahang során derül ki. Gyakori probléma, hogy az orvosok szimplán közlik a diagnózist, magyarázat nélkül, vagy megijesztik a pácienst azzal, hogy nehezen eshet teherbe. Ez a nézet azonban elavult!
Okozhat-e a hátrahajló méh tüneteket?
A legtöbb nőnek, akinek hátrahajló méhe van, semmilyen erre utaló tünete nincsen. Ritkább esetben a következő tünetekről számolnak be:
- Fájdalom szexuális együttlét közben, melyet leggyakrabban akkor tapasztalnak, ha a nő van felül
- Fájdalmasabb menstruáció
- Ritkán tampon felhelyezési nehézségek
A hátrahajló méh okai
A hátrahajló méh gyakran alkati, öröklött sajátosság. Ilyen esetekben a hátrahajló méh sem a teherbeesés, sem a terhesség során nem okoz semmilyen problémát.
Ugyanakkor előfordul, hogy egyéb okok miatt változik meg a méh pozíciója.
Ilyen okok lehetnek:
- Korábbi gyulladások következményeként hegszövet jött létre, mely összeforrhat más anatómiai képletekkel
- Endometriosis: a ményálkahártya kóros elburjánzása, mely összenőve a medencében található anatómiai képletekkel a méhet egy hátrafelé hajló pozícióba húzza
- Mióma: ez a jóindulatú, kötőszövetből és izomból álló sejtburjánzás eltolhatja a méhet hátsó pozícióba
- Régebbi kismedencei műtét: szintén hegesedést okozhat
- Korábbi terhesség(ek): Bizonyos esetekben a méhet tartó szalagok túlzottan megnyúlnak a terhesség alatt, és nem húzódnak eléggé össze. Emiatt a méh pozíciója megváltozhat.
Ha a fent ismertetett okoból a méh hegesedése következik be, és összenő a környező szövetekkel, letapadt méhről beszélünk. Sajnos ebben az esetben kisebb műtéttel korrekcióra van szükség.
A hátrahajló méh és a teherbeesés
Önmagában a hátrahajló méh nem jelent gátló tényezőt a teherbeesésben! Régebben az orvosok azt gondolták, hogy mivel a spermiumoknak a méh elhelyezkedése miatt egy kicsit (1-2cm-rel) nagyobb utat kell megtennie, csökken az esélye a teherbeesésnek. A tudomány jelenlegi állása szerint ez az elképzelés téves!
Pár tipp, ha biztosra akarsz menni
Bár a jelenlegi tudományos álláspont szerint a retroflexio nem jelent hátrányt, következő tippekkel megnövelheted az esélyét a teherbeesésnek:
- “Kutyapózban” a pénisz a lehető legközelebb van a méhszájhoz, így a segítesz a spermiumoknak, hogy rövidebb úton jussanak célba
- Együttlét után feküdj a hasadra félóráig – ezzel máris kiküszöbölted a méh pozíciójából adódó hátrányt
- Együttlét után tegyél párnát a csípőd alá – a gravitáció a segítségedre lesz 🙂
Ha még több teherbeesési tippet szeretnél megismerni, akkor olvasd el a 7+1 jó tanács amivel maximalizálható a teherbeesés esélye című cikkünket is!
Vannak esetek, amikor valóban nehezebb a teherbeesés
Vannak azonban olyan nőgyógyászati állapotok, melyekkel együtt valóban hátrányt jelent a hátrahajló méh:
- Medencei gyulladások
- Mióma
- Endometriosis
Ahogy már említettük, ezekben az esetekben sajnos műtéti korrekció szükséges.
A hátrahajló méh és a terhesség
Ha a hátrahajló méh alkati sajátosság és semmilyen más elváltozás nem társul hozzá, akkor egyáltalán nem növeli meg a vetélés esélyét!
A következő jelenségek azonban előfordulhatnak:
- A hátrahajló méh nagyobb nyomást gyakorolhat a húgyhólyagra a terhesség első trimeszterében, így előfordulhat a gyakoribb vizelési inger.
- Néhányan háti fájdalomra panaszkodnak
- A méh nehezebben látható hasi ultrahanggal, ezért néhány esetben hüvelyi ultrahang szükséges addig, míg a méh növekedése meg nem indul
A terhesség 10-12. hetében a méh helyzete általában előrefelé hajló állapotba rendeződik, emiatt a későbbiekben semmilyen hátrány nem származik az eredetileg hátrafelé hajló pozícióból.
Nagyon ritkán előfordul, hogy ez nem történik meg, és a méhnyak a hasüreg alsó részébe rögzül. Ilyenkor összenyomhatja a húgycsövet, vizelési nehézséget okozva. Ilyenkor egy szimpla ujjvizsgálattal kimozdítható a helyzetéből, és a panaszok megszűnnek.
Hátrahajló méh és a szex
A hátrahajló méh a legtöbb esetben nem okoz semmilyen problémát a szexuális életben. Ritkán előfordul azonban, hogy bizonyos pozíciók (legtöbbször ha a nő van felül), fájdalmasak lehetnek. Ilyenkor érdemes pozíciót váltani.
A méh a petefészkekkel nagyon alacsonyan helyezkedik el a medencében. Nagyon intenzív aktus, mély behatolás esetén a hímvessző feje a hüvely falára gyakorolt nyomással beleütközhet a méhbe, vagy a petefészkekbe. Ez általában fájdalmat, nagyon ritkán pedig sérülést is okozhat. Fájdalom esetén tanácsos pozíciót váltani.
Ugyanakkor, ha minden pozíció fájdalmas, mindenképpen tanácsos orvossal konzultálni!
A hátrahajló méh veszélyei
A retroflexio akkor okozhat problémát, ha a hüvely tartóereje meggyengül. Ez megtörténhet terhesség után, nagy terhelés vagy kóros túlsúly esetén. Ilyenkor a méhszáj megereszkedik, lejjebb kerül és úgynevezett méhsüllyedés alakulhat ki. De erre is van megoldás!
A probléma megelőzésére és kezelésére (és úgy általában egyébként is minden nőnek) javasolt medencefenék erősítő Kegel gyakorlatokat végezni, vagy bejelentkezni intimtornára.
Ha csak a következő két gyakorléatot végzed rendszeresen, máris sokat tettél az egészségedért!
- Feküdj a hátadra, a térdek legyenek behajlítva, a lábfejek a talajon. Lassan húzd az egyik térded a mellkasodra, finom nyomást gyakorolva rá. Tartsd ezt a pozíciót majd válts lábat!
- Feküdj a hátadra, a karjaidat tartsd lazán magad mellett. Szívd be a levegőt és ezzel együtt emeld fel a fenekedet a talajról. Tartsd meg, majd engedd le. 10-15 ismétlés szükséges
Reméljük, sikerült egy kicsit eloszlatni az aggodalmadat! Jó egészséget kívánunk!
Kedves Olvasónk! Nemrég indítottuk Facebook oldalunkat. Még kevesen vagyunk, de a te követéseddel már eggyel többen lehetünk. Ha tetszett a bejegyzés, like-old az oldalunkat és tarts velünk! Köszönjük szépen!
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error