Mi történik a babáddal?
Valak mári nagyon gyakorol odabent a nagy debütálásra! A babád ugyanis már nemcsak rugdalózik, táncol és csuklik, de az orrnyílásai is kinyíltak, és buzgón légző mozdulatokat végez. A tüdeje is szépen fejlődik, de még nem áll készen beszívni az első szippantás friss levegőt.
A 25 hetes magzat súlya már valahol 0,68 kg körül jár, hossza pedig már 33 cm. Ez körülbelül egy nagyobbacska padlizsán mérete! Gondolj bele, múlt hét óta több, mint 10 dkg-ot növekedett! Szépen gyűjti a zsírpárnákat, amivel már egyre jobban emlékeztet egy szépséges csecsemőre. Az idő pedig elképesztő sebességgel megy, már csak 15 hét, és megpillanthatod az arcát!
Mi történik a testedben?
A 2. trimeszter vége felé a legtöbb kismama még energikus, de azért egyre jobban érzi a növekvő pocakkal járó kényelmetlenségeket. Sokan aggódnak a hízás miatt, mert sok nő várandósság alatt hízik meg, és utána nehézséget okoz a fogyás. A terhesség 25. hetére körülbelül 8-10 kg az egészséges hízás mértéke. Bár a kalóriákat nem érdemes számolgatni, viszont érdemes bevásárláskor az egészséges, rostban gazdag és feldolgozatlan ételeket kiválasztani, hogy otthon kevésbé csábuljunk el.
Tudtad? Mivel az emésztésed lassabb, most jobban felszívódnak a tápanyagok, emiatt is kell fokozottan odafigyelni mit és mennyit eszünk!
A terhes nők közel a felénél okoz gondot az aranyér. A problémát a vérbőség és a méh nyomása okozza. Különösen kellemetlen, ha ehhez székrekedés is társul! Mit tehetsz ellene? Bár valószínűleg már nagyon unod ezt a tanácsot, de itt is az egészséges táplálkozás a kulcs! Rengeteg zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztására kell törekedni. Érdemes ezen kívül Kegel-gyakorlatokat is végezni.
Milyen tüneteket tapasztalhatsz?
- Nyugtalan láb szindróma (RLS) ez a kellemetlen érzés a lábadban arra késztet, hogy folyamatosan mozgasd. Ráadásul sokszor alvás közben jelentkezik, ezáltal még egy zavaró tényező a megfelelő pihenésben. Mit tehetsz ellene?
- Az RLS sokszor folsav és vashiánynak köszönhető, úgyhogy ha eddig nem tetted, most érdemes ilyen táplálékkiegészítőt szedni
- Koffeinfogyasztás mérséklése
- A testmozgás is segít, viszont ne lefekvés előtt végezd!
- Relaxáció lefekvés előtt
- A tünetek jelentkezésekor nyújtás és masszázs
- Szemszárazság, életlen látás: előfordulhat átmeneti szemromlás, amely a várandósság után többnyire visszaáll. A kontaktlencse viselése is kellemetlenebb lehet mint azelőtt.
- Braxton-Hicks méhösszehúzódások: bár jellemzően a legtöbben a 28. héttől tapasztalják ezt a tünetet de sokan már ezekben a hetekben is érzik ahogy a méhed “gyakorol” a szülésre: az alhasad ilyenkor pár másodpercre megkeményedik.
- Nyugtalan alvás: lábgörcsök, horkolás, gyakori vizelési inger miatt
- Teendőid listája a héten:
- Ha még nincs időpontod a terheléses vércukor vizsgálatra, illetve az esedékes (24-28 hét közötti) vér és vizeletvizsgálatra, akkor háziorvosodtól kérj mielőbb beutalót!
- Szeretnél babaváró bulit? Itt az ideje, hogy eldöntsd! Érdemes átgondolni, ki szervezze, szeretnél-e játékokat, programokat és kiket szeretnél meghívni! A többit pedig bízd a barátaidra!
Tippjeink erre a hétre:
Készítsd fel a konyhádat a baba érkezésére! Érdemes olyan eszközöket vásárolni, amikkel villámgyorsan össze tudsz dobni egy ebédet vagy vacsorát.
- Külföldön már nagyon divatos a slow cooker (vagy magyarul lassú főzőedény), aminek a lényege ugyan pont az, hogy lassan főz, de csak beledobálod az összetevőket és rengeteg ízletes fogást készít el Neked időre! A lassú főzés előnye, hogy jobban megmarad az ételek vitamintartalma is.
- A mikrohullámú sütőt sem feltétlenül csak melegítésre használhatod, az interneten sok mikrós receptet találhatsz
Főzz előre! Érdemes lehet már most nagyobb adagokat készítened a fagyasztható receptjeidből, és eltenni arra az időre, amikor hazajöttök a babáddal. Ezek az ételek később is nagyon jól jöhetnek, szóval lehet, hogy érdemes bővíteni a repertoárt, vagy vásárolni egy nagyobb fagyasztót!
A 25 hetes magzat méretei
Terhességi hét
(betöltött) |
BPD
fejátmérő (mm) |
HC
fej körfogat (mm) |
AC
has körfogat (mm) |
FL
combcsont hossz (mm) |
25 | 64 (+/- 6,0) | 231 (+/- 20) | 212 (+/- 20) | 48 (+/- 5,0) |
Fontos! A táblázatban szereplő értékek csak átlagértékek, amelyek arra szolgálnak, hogy jobban el tudd képzelni a babád fejlődését. Tehát az ettől való eltérés nem jelenti azt, hogy bármilyen probléma lenne, ezzel kapcsolatban minden esetben az orvosod a mérvadó. Az értékeket az ausztrál népesség átlag adatai alapján, S Campbell Westerway határozta meg.
Kíváncsi vagy, mi történik majd a következő héten? Katt ide!