Mi történik a babáddal?
A pocaklakó újabb mérföldkőhöz érkezett! Ezen a héten teljesen kifejlődött az immunrendszere, ami megvédi majd a nagyvilágban. A növekedése folytonos: ezen a héten akár 2-3 cm-t is nőhet még és az elkövetkezendő hetekben pedig további 30-35%-kal gyarapodik majd a súlya. Jelenleg körülbelül 44 cm hosszú és 1,9 kg lehet!
A 33 hetes magzat szemei ébrenléti állapotban nyitva vannak, míg alváskor bezáródnak, és a pupillái is reagálnak a fényre. A pocakodban ugyanis egyre világosabb van, ahogy a méh fala vékonyodik el. Ezen a héten a magzatvíz mennyisége is a maximumához érkezik. Az elvékonyodott méhfalnak köszönhetően még élesebben érzed a picur mozgásait.
Mi történik a testeddel?
Folyton meleged van? Nem csoda, hiszen az anyagcseréd maximumon jár, hogy táplálja a kicsit. Emiatt fokozott izzadást és hőhullámokat is tapasztalhatsz. Ezen a ponton valószínűleg már azon gondolkozol, hogy hova nőhet tpcább a pocakod, és ugyan még mi tart 6-7 hétig. Még azok a kismamák is nagyon szeretnének túl lenni a szülésen, akik egyébként félnek. Nem csoda, hiszen egyre nehezebb kényelmesen leülni, lehajolni és mozogni.
Tipp: ha pihenéskor inkább a bal oldaladra helyezkedsz, elősegítheted a végtagok és a magzat megfelelő vérellátását, sőt, segíted az emésztést és a légzést is.
Milyen tüneteket tapasztalhatsz?
- Alhasi fájdalom, amely hirtelen mozdulatoknál, felállásnál jelentkezik: amíg nem kíséri hidegrázás, vagy vérzés, addig normális jelenség
- Légszomj: a rekeszizomnak és tüdőnek egyre kevesebb hely jut. Törekedj az egyenes tartásra, hogy minél mélyebbeket tudj lélegezni!
- Ügyetlenség, szétszórtság: az okostelefonod vagy a jegyzetfüzeted most igazán nagy szolgálatot tehet!
- Hőhullámok, izzadás
- Braxton-Hicks összehúzódások
- Gyakori vizelési inger
- Emésztési problémák
- Vizesedő lábak
Teendőid a héten:
A szülés utáni időszak minden kismamának nehéz, és ilyenkor nagy szükséged lehet a segítségre. Írd össze, kinek a segítségére számíthatsz, és szervezd meg az első pár hetet!
- A baba ápolásában leginkább olyan tud segíteni, akinek van tapasztalata a csecsemőápolásban, ilyenek például a nagymamák. De
- Ha nem szeretnéd, hogy más is ápolja a babát, akkor nagy segítség lehet, ha valaki segít a főzésben, ezt már a nagymamán kívül a barátok is könnyen elvégezhetik
- Szintén jó, ha az apuka otthon marad Veled az első időszakban, érdemes már most tájékozódnia a munkahelyén a lehetőségekről!
- Nagy segítség lehet egy takarító is, te is nyugodtabb vagy rendezett és tiszta környezetben, és eleinte nem biztos, hogy képes leszel ezeket a feladatokat is megcsinálni
Tippjeink a hétre:
Elsőre furcsának tűnhet, de tuti nem bánod meg: Írj levelet a babádnak! Ebben az időszakban annyi mindent megélsz, annyi érzés kavarog benned, kár lenne elfelejteni!
- Meséld el hogyan változik meg az életed, és a tested
- Mit éreztél, amikor kiderült, hogy babát vársz
- Milyen reakciót váltott ki az első rúgás és amikor (ha) megtudtad, hogy kisfiú vagy kislány lesz!
- Meséld el a vicces történeteket, amikor az éjszaka közepén kellett barackot szerezni és hasonlókat.
- Írd le, milyen jövőt tervezel vele!
Hidd el, olyat alkotsz, amit később élmény lesz visszaolvasni neked és a gyermekednek is!
A 33 hetes magzat méretei
Terhességi hét
(betöltött) |
BPD
fejátmérő (mm) |
HC
fej körfogat (mm) |
AC
has körfogat (mm) |
FL
combcsont hossz (mm) |
33 | 84 (+/- 6,0) | 300 (+/- 25) | 294 (+/- 30) | 65 (+/- 4,0) |
Fontos! A táblázatban szereplő értékek csak átlagértékek, amelyek arra szolgálnak, hogy jobban el tudd képzelni a babád fejlődését. Tehát az ettől való eltérés nem jelenti azt, hogy bármilyen probléma lenne, ezzel kapcsolatban minden esetben az orvosod a mérvadó. Az értékeket az ausztrál népesség átlag adatai alapján, S Campbell Westerway határozta meg.
Kíváncsi vagy, mi történik majd a következő héten? Katt ide!