Mi történik a babáddal?
Azt biztosan tudtad, hogy a babák koponyája születéskor még nincs becsontosodva, hanem egész puha, és csak a születés utáni egy évben történik meg a teljes csontosodás. De nem mindenki van vele tisztában, hogy a testében a többi csont és ízület is elég lágy ahhoz, hogy lehetővé tegyék a baba könnyebb megszületését!
Míg a legtöbb szerv már nagyon fejlett és jól működik, az emésztőrendszernek a születés után szüksége van 1-2 évre, hogy teljes funkcionalitását elérje. A 36 hetes magzat súlya körülbelül napi 30 grammot gyarapodik. A jelenlegi hossza úgy 46 cm és súlya 2,6 kg. De nemcsak kikerekedik az édes kis pofija, hanem egyre fejlődnek a szopizásért felelős izmok is!
Mi történik a testeddel?
Mostantól minden héten találkozol majd orvosoddal, aki valószínűleg CTG vizsgálatot is végez. A CTG vagy más néven kardiotokográf segítségével figyelik a magzati szívhangot és a méhösszehúzódásokat. Ezen kívül esedékessé válik a teljes vérkép, vizelet és hüvelyi vizsgálat is.
Az utolsó hónapban már nem javasolt a repülés, sőt vannak olyan légitársaságok, ahol már nem is engedik fel a gépre a kismamát, amennyiben a szülés várható időpontja 30 napon belül van.
Ahogyan a szülés időpontja közeleg, a relaxin nevű hormonnak köszönhetően egyre lazábbak az ízületek, ami a nehezítheti a járást és a medence fájdalmához is vezethet. A medence fájdalmát enyhítheti a meleg fürdő, melegvizes borogatás, de a speciális kismama masszázs, valamint a pocaktámasz viselése.
Milyen tüneteket tapasztalhatsz?
- Fészekrakó ösztön: Folyton pakolnál? Mindennek rendben kell lennie? Vagy még csinosítanád a lakást? Ez a fészekrakó ösztön, ami sok kismamának extra erőt és energiát ad. Használd ki a plusz erőt, de azért figyelj: néha enni és pihenni sem árt!
- Gyakori vizelési inger: sokszor valószínűleg elgondolkozol, hogy szükséged lenne egy hordozható wc-re! A baba hajlamos kényelembe helyezni magát a húgyhólyagodon
- Emésztési problémák: (puffadás, székrekedés, gyomorégés) Nemsokára megszabadulsz majd ezektől a nem túl jó barátoktól, de addig is igyekezz sokszor keveset enni
- Pocak viszeketése: a körömirágkrém vagy az E-vitaminos, esetleg kakóvajas krémek segíthetnek enyhíteni ezt a tünetet
- A lábak, kezek vizesedése: ne feledd, a sok folyadék segít a duzzanatot csökkenteni. A bőséges vízfogyasztás segít a méreganyagok távozásában és ezáltal csökkenti a duzzanatot
- Álmatlanság
Teendőid a héten:
Egyre nagyobb esély van a baba érkezésére. Készülj fel rá! Ha voltál szülés felkészítő tanfolyamon, olvasd át újra a tanultakat, nézd át a szülési tervet is. Amennyiben körülbelül 5 percenként 1 perces összehúzódásaid, fájdalmaid vannak, akkor irány a kórház!
Mikor kell ezen kívül hívni az orvost?
- Ha változás van a magzati mozgás gyakoriságában vagy mintázatában
- Ha hüvelyi vérzést tapasztalsz
- Ha lázad van
- Súlyos, nem múló fejfájásod alakul ki
- Ha folyamatos alhasi fájdalmaid vannak
- Ha látászavarod alakul ki
Tippjeink a hétre:
Ennek az időszaknak a két sztárja: a B6 vitamin és a fehérje. A B6 vitamin a fehérje beépüléséhez elengedhetetlenül szükséges, arra pedig ebben a rendkívül intenzív időszakban nagy szükség van. Mit egyél, hogy biztosítsd?
- Olajos magvak, például dió
- Sovány húsok
- Lazac, szardínia vagy szardella
- Tojás
Ha van rá lehetőséged, még használd ki ezt a kis hátralevő időt a feltöltődésre! Színház, barátok, koncertek: a lényeg, hogy töltekezz fel velük, mert a baba születése utáni időszakban egy darabig nem lesz rá lehetőséged, hogy ilyen programokat szervezz!
A 36 hetes magzat méretei
Terhességi hét
(betöltött) |
BPD
fejátmérő (mm) |
HC
fej körfogat (mm) |
AC
has körfogat (mm) |
FL
combcsont hossz (mm) |
36 | 90 (+/- 6,0) | 317 (+/- 25) | 325 (+/- 35) | 69 (+/- 6,0) |
Fontos! A táblázatban szereplő értékek csak átlagértékek, amelyek arra szolgálnak, hogy jobban el tudd képzelni a babád fejlődését. Tehát az ettől való eltérés nem jelenti azt, hogy bármilyen probléma lenne, ezzel kapcsolatban minden esetben az orvosod a mérvadó. Az értékeket az ausztrál népesség átlag adatai alapján, S Campbell Westerway határozta meg.
Kíváncsi vagy, mi történik majd a következő héten? Katt ide!