fbpx
[tdb_title]

a terhesség 9. hete

Mi történik a babáddal? 

Üdvözlünk a 3. hónapban! A babád már egyre nagyobb, az embrionális farka teljesen eltűnt, és a hét végével már megérdemli a magzat elnevezést! Mérete a hét végére kb 26mm. 

Bár te még nem érzed, már sokat mozog, ezzel is folyamatosan fejlesztve az aprócska izmokat. Egy igazi kis táncos van odabent 🙂 

Már az összes szerv elkezdett kifejlődni, és elindult a csontváz kialakulása is. Elkülönülnek a belső ivarszervek, a petefészkek és a herék, de a külső ivarszerveknek még csak a bimbója alakult ki, így kívülről még nem látható, kislányod vagy kisfiad lesz. 

 

9 hetes magzat

Mi történik a testeddel?

Ezen a héten valószínűleg már tapasztalod, hogy deréktájon elkezdesz vastagodni. Az érzékszerveid érzékenyebbé válhatnak: nemcsak a szaglásod és az ízérzékelésed, de a bőröd és a hallásod is érzékenyebb lehet. Az előző hetekhez hasonlóan valószínűleg fáradékony vagy, ami nem csoda: a baba mellett még a méhlepény is fejlődik.. A jó hír, hogy a méhlepény lassan teljesen kialakul, és a második trimeszterben visszatér az erőd! 

Bár a hányinger, hányás, étvágytalanság még mindig a társad, ne izgulj! Ha ez nem ölt extrém méreteket (például, hogy egyáltalán nem tudsz enni, vagy mindent kihánysz), még így is elegendő a tápanyag Neked és a babának is. Ráadásul lassanként ezek a tünetek is enyhülni fognak! 

Milyen tüneteket tapasztalhatsz? 

  • Székrekedés: a progeszteron és relaxin hormonok összehúzódás gátló hatása miatt a bélműködés is lassabban működik. Hogy a székrekedést elkerüld, egyél rostban gazdag ételeket! Ha eddig ez nem így volt, akkor viszont csak lépésről lépésre, mert a hirtelen túl sok rost szintén megterhelő lehet. Cseréld ki például a sima rizst barnára, vagy tegyél egy tál zöldséget a hús mellé
  • Szédülés hirtelen felálláskor: a terhesség miatt könnyebben leeshet a vércukrod, ezért kerüld a hirtelen mozdulatokat! 
  • Orrdugulás, orrvérzés: sajnos ez a nagyobb vérbőség miatt gyakran előfordul kismamáknál. Segíthet, ha párologtatót használsz! 
  • Fogínyvérzés: Szintén gyakori tünet a megnövekedett vérmennyiség miatt
  • Az eddigiekhez hasonlóan előfordulhat fáradtság, gyakori pisilés, émelygés, hányinger, hányás és étvágytalanság – az elmúlt hetekben ezekkel kapcsolatban több tanácsot is adtunk, úgyhogy ha most kapcsolódsz be, érdemes megnézni az előző heteket leírását is! 

9 hetes terhesség

Teendőid listája a héten: 

Ha elmúltál 35 éves, vagy a családban előfordult kromoszóma-rendellenesség, érdemes utánanézni, hogy milyen genetikai szűrővizsgálatok vannak! A hagyományos eljárásoknál már jóval pontosabb, és a magzatra egyáltalán nem veszélyes non-invazív tesztek is léteznek, ezek az úgynevezett NIPT tesztek. Bár sajnos elég drágák, indokolt esetben érdemes mérlegelni az elvégzésüket!

Tippjeink erre a hétre:

  • Figyelj a megfelelő folyadékbevitelre! Ez körülelül napi 8 pohárnyi vizet, gyümölcslevet jelent, de jó ötlet a leves is, ha jól esik! 
  • Óvd a fogaidat! Régen a terhesség sokszor a fogak romlásával járt, de ennek manapság nem kell így lennie! 
    • Ha esetleg a rosszullét hányással is jár, különösen figyelj a fogmosásra, mert a gyomorsav megmarhatja a fogzománcot!
    • Vigyél be sok kálciumot! A tejben, túróban, joghurtban természetes módon magas a kálciumtartalom, de ha nem fogyasztasz tejterméket, akkor az olajos magvak (például mandula) is gazdagok kálciumban
    • Az ínyed érzékenyebb lehet, és ha úgy érzed a hagyományos zsinórszerű fogselyem sérti, válassz vastagabb és puhább fogselymet! 
    • Érdemes most minden étkezés után fogat mosni, hogy lecsökkentsd a fogszuvasodás esélyét! 
    • Fogínyvérzésre válassz vérzéscsillapító hatású, fogínyösszehúzó szájvizet!
  • Szorít a nadrág de a kismama ruha még túlzás? Ha szoknyáid vagy farmerjaid gombjára befőttes gumit kötsz, áthúzod a gomblyukon, majd visszaakasztod a gombra, nyerhetsz pár centit! 

Kíváncsi vagy, mi történik majd a következő héten? Katt ide!