A nyákdugó távozása után mennyi idő van a szülésig? Indulás a kórházba, vagy még napok, hetek vannak hátra? A válasz nem egyértelmű. Ugyan a nyákdugó távozása a közelgő szülés jele, de önmagában nem jelenti a szülés megindulását.
Mi az a nyákdugó?
A nyákdugó egy nyálkás, zselészerű anyag, mely a terhesség során a méhnyak csatornájában helyezkedik el. Fontos szerepe van: meggátolja a kórokozók bejutását a méhbe, és ezzel megvédi a fertőzésektől a magzatot.
A nyákdugó kialakulása
A megtermékenyülés után a szervezetben megnő a progeszteron hormon szintje, amely elősegíti a beágyazódást, és segíti a terhesség fennmaradását. Szintén a progeszteronnak köszönhető, hogy a méhnyak által termelt nyák megvastagszik, majd összegyűlve egy sűrű, áthatolhatatlan dugót alkot. Az így keletkezett nyákdugó a méhnyak csatornáját elzárva egy védőgátat képez, amely meggátolja, hiogy a baktériumok vagy egyéb kórokozók feljussanak a méhbe.
A nyákdugó távozása
A terhesség végén a szervezeted elkezd felkészülni a szülésre, és a méhszáj elkezd tágulni. A méhszáj tágulásával a nyákdugó a hüvelyen keresztül távozik. Ritkább esetben a nyákdugó távozhat a méhszáj vizsgálatának következtében, vagy szexuális együttlét után.
A nyákdugó távozását a kismamák jellemzően a wc-n vagy fürdés előtt veszik észre a fehérneműjükön. A nyákdugó távozhat egyben, vagy akár darabokban is.
A nyákdugó távozása után mikor indul meg a szülés?
Kizárólag a nyákdugó távozása alapján nem lehet megjósolni a szülés időpontját. Előfordulhat, hogy órákon belül megindul a szülés, de az is hogy még napokig, vagy akár hetekig is tart majd a terhesség.
A szülés megindulását az alábbi tünetek jelentik egyérteműen:
- Magzatburok megrepedése, és a magzatvíz elfolyása
- Erős, egyre gyakrabban jelentkező egyre hosszabb ideig tartó fájások. Érdemes feljegyezni a fájások kezdetét és végét, hogy el tudd dönteni, jóslófájást vagy valóban szülési fájdalmakat tapasztalsz
Hogy ismerheted fel a nyákdugót?
Mivel a nyákdugó távozása azt jelzi, hogy a szervezeted lassan felkészül a szülésre, ezért fontos felismerni a távozását.
- A nyákdugó állaga nagyon jellegzetes, nyálkás, sűrű zselészerű anyag
- Mindig áttetsző
- Színe többféle is lehet: rózsaszínes, barnás, de akár szürkészöldes is
- Távozhat egyben, vagy darabokban
- Enyhe, pecsételő jellegő vérzés kísérheti – az erősebb vérzés azonban orvosi figyelmet igényel!
Nyákdugó vagy folyás?
A hüvelyi folyás a terhességi hormonok hatására termelődik. Kevésbé sűrű, folyósabb állagú. Színe fehéresebb, opálos.
Nyákdugó vagy magzatvíz?
A magzatvíz inkább vízszerű, szintelen folyadék, mennyisége nagyobb. A filmekkel ellentétben nem feltétlenül távozik egyben, nagy mennyiségben. Előfordul ugyanis, hogy a magzatvíz kis felületen reped meg, ilyenkor magzatvíz szivárgásról van szó.
Ha úgy gondolod, hogy szivárog, vagy elfolyt a magzatvíz, értesítsd orvosod!
Ezen a videon láthatod, hogy néz ki a nyákdugó:
Mindenkinél távozik a nyákdugó a szülés előtt?
Nem. Bizonyos esetekben a nyákdugó a szülés közben, a tágulási szakaszban távozik, szinte észrevétlenül. Emiatt nem kell aggódnod.
A nyákdugó korai távozása
Amennyiben úgy gondolod, hogy a nyákdugó a 37. terhességi hét előtt távozott, értesítsd az orvosod. Ilyenkor a méhszáj és a baba vizsgálatára lehet szükség.
Milyen tünetek esetén keresd fel az orvost?
A terhesség végén a nyákdugó távozása teljesen természetes folyamat. Előfordulhatnak azonban olyan esetek, amikor mindenképpen orvosi figyelemre lesz szükség:
- Ha a nyákdugó a 37. terhességi hét előtt távozik
- Ha a menstruációhoz hasonló mennyiségű vérzést tapasztalsz
- Ha a nyákdugó kellemetlen szagú vagy erősen zöld színű, ami fertőzést jelezhet
- Ha a szülés megindulásának más jeleit is tapasztalod
Ha érdekesnek találtad a bejegyzést, olvass tovább terhesség témában!
Kedves Olvasónk! Nemrég indítottuk Facebook oldalunkat. Még kevesen vagyunk, de a te követéseddel már eggyel többen lehetünk. Ha tetszett a bejegyzés, like-old az oldalunkat és tarts velünk! Köszönjük szépen!
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error